ČASTO KLADENÉ DOTAZY Zvětšit/Zmenšit
e-mail*
Titul
Jméno*
Příjmení*
Předmět*
Dotaz*
Opište následující kód: bc920    

FAQ - Frequently Asked Questions (Často kladené dotazy)

Dotaz: Chtěl(a) bych přispívat, ale bojím se zveřejnit své jméno, abych nebyl(a) kvůli spadu pomluven(a) okolními včelaři nebo postihnut(a) SVS.
Odpověď: Tento problém byl týmem autorů VMS ze všech stran zvažován. SVS nás upozornila, že data lze považovat za relevantní, pokud bude uvedeno jméno včelaře. Z tohoto důvodu jsou údaje požadovány. Pokud nechcete uvést své jméno, uveďte Jméno: jméno, Příjmení: neuvedeno. Okolní včelaři i tak ocení poskytnuté informace, pokud budou zodpovědně uváděny. Nově lze též zvolit, kterým uživatelům má být Vaše jméno zobrazeno. Více viz nastavení viditelností položek

Dotaz: Mám záruku, že pokud v okolí včelaři zjistí minimální spad, že ani má včelstva nejsou napadena kleštíkem?
Odpověď: Bohužel nemáte. VMS poskytuje informace o okolí, ale každý včelař má odpovědnost za svá včelstva, a pokud chce znát stav na svém stanovišti, musí provádět monitoring u sebe. Rok 2007 jasně ukázal, že napadení kleštíkem včelím se může velmi výrazně lišit i u stanovišť ležících blízko sebe.

Dotaz: Budu-li sledovat na své včelnici spad pouze u několika včelstev, bude vypovídat o situaci na celé včelnici?
Odpověď: Bohužel nebude. Každé včelstvo je jedinečný organismus a každé se může v daných podmínkách chovat trochu jinak a může být více či méně kleštíkem včelím napadeno. Sledování spadu u velkého množství včelstev je ovšem pracné a časově náročné, proto se v praxi obvykle sleduje jen několik včelstev na stanovišti a přijme se riziko, že u nesledovaných včelstev může úroveň varoózy překročit práh poškození včelstva.

Dotaz: Ve spadu se vyskytuje škála kleštíků - od nevyvinutých průhledných až po černé. Počítají se všechni jedinci, nebo jen dospělí?
Odpověď: Doporučujeme počítat všechny roztoče; tmavé i světlé. Všichni se vyvinuli ve včelstvu a jsou jeho zátěží.

Dotaz: Udělal jsem v minulém zadání spadu chybu. Lze ji napravit?
Odpověď: Ano, v seznamu zamoření najdete příslušný, špatně zadaný záznam a použijete akci opravy, nebo zrušení záznamu.


Dotaz: Je správný termín varroóza nebo varroáza?
Odpověď: Odborně správný termín je varroóza. Jedná se o parazitózu.

Dotaz: Proč je používán slovenský název roztoče varroa destruktor jako kleštík a ne český název VČELÍK ZHOUBNÝ?
Odpověď: S českým včelařským názvoslovím jsou trochu trable, obecně se používají i nesprávné názvy. Protože chceme mít stránky odborně v  pořádku, dali jsme si se správnými jmény velkou práci a používáme termíny, které - ač jsou správné - se mohou zdát nezvyklé.
Konkrétně s roztočem Varroa destructor se to má takto: Včelík zhoubný není konvenční české jméno. Vyskytuje se tu a tam bez vysvětlení stejně jako roztoč včelí. Na vysokých i středních školách se používá mnohem častěji kleštík včelí. České jméno kleštík včelí bylo ustáleno s komentářem v publikaci:
PŘIDAL A. 2006: Odborná včelařská terminologie: Názvosloví živočichů a parazitismus. Článek vyšel ve Včelařství 59(7):příloha 7-8 a celý si ho můžete prohlédnout tady
Proto považujeme návrh autora tohoto článku za relevantní a vhodný k dalšímu použití.
K tomu dodáváme, že návrh jména kleštík zhoubný vychází z toho, že kleštík včelí patřil dříve k Varroa jacobsoni. My však tímto českým názvem kleštík včelí mohli pojmenovat a měli tak na mysli celou dobu před popsáním druhu Varroa destructor právě druh V. destructor. Není třeba proto zavádět nové české jméno, které by tak českou nomenklaturu komplikovalo nad míru užitečnosti a praktičnosti.


Dotaz: Jak mám zadat spad během léčení?
Odpověď: Systém automaticky spojuje spady a léčení. Stačí normálně zadat spad a poté léčení pro dané včelstvo nebo celou stanici. Pokud bude spad v době zadaného léčení, bude považován za spad při léčení.

Dotaz: Je možné nějak zajistit, abych nemusel mnohokrát zadávat stejný údaj při zadávání zamoření?
Odpověď: Ano, v hromadném zadávání zamoření stačí kliknout na jednou vyplněné položce pravým tlačítkem myši a následně vybrat do jakých položek se má tent údaj kopírovat. Zadaná hodnota bude zkopírovaná do dalších položek dle volby.

Dotaz: Jak mám zadat GPS souřadnice u stanice?
Odpověď: Nejjednodušší metoda je kliknout do mapy pod formulářem přibližně na místo, kde máte umístěnou stanici. Souřadnice se automaticky přenesou do příslušných polí. Pokud znáte souřadnice, stačí je zadat do příslušných polí v livovolném formátu WGS84 používaném pro specifikaci souřadnic.

Dotaz: Dnes odpoledne odečtu spad a hned začnu léčit KM. Jaká mám zadat data (datum)?
Odpověď: Datum spadu dnešní, Datum léčení zítřejší. Protože je rozlišení času v systému pouze na dny, je nutné zadat datum léčení na zítřek, jinak by systém počítal dnešní spad jako spad při léčení.

Pokud jste v seznamu často kladených otázek nenalezli odpověď na svoji otázku, neváhejte a pište na , naši pracovníci Vám rádi pomohou.
cs en pl sk
psnv Varroamonitoring psnv
POČET ZAPOJENÝCH VČELAŘŮ: 856 POČET MONITOROVANÝCH STANIC: 872 POČET MONITOROVANÝCH VČELSTEV: 3243